Cannabis Sustainability Symposium | Agenda
16540
page-template-default,page,page-id-16540,ajax_fade,page_not_loaded,,columns-3,qode-theme-ver-9.1.3,wpb-js-composer js-comp-ver-4.11.2.1,vc_responsive

Agenda

Tuesday, October 17

8:00 – 9:00 AM

Registration

4th Floor

Check in for the Symposium

9:00 AM

Welcome

Silverton Room – 2nd Floor

Bob McDonald, Executive Director of Denver’s Department of Environmental Health

9:15 – 10:30 AM

General Session: Sustainability Verified: utilizing standards and certifications to validate your company’s performance

Silverton Room – 2nd Floor

Speakers:

Derek Smith, Resource Innovation Institute
Jacob Policzer, The Cannabis Conservancy
Ben Gelt, Cannabis Certification Council
Doug Fisher, National Association of Cannabis Businesses
Moderator: Ricardo Baca, Grasslands

10:45 AM – 12:00 PM

Maximizing facility performance with innovative HVAC and irrigation systems

Silverton Room – 2nd Floor

Speakers:

Brandy Keen, Surna
Keith Coursin, Desert Aire
Lucas Targos, urban-gro
Moderator: Michael Thomas, Denver Water

On-Site Energy Generation: cutting-edge solutions for efficiency and resiliency

Crystal Room – 3rd Floor

Speakers:

Tim Hade, Scale Microgrid Solutions
Mike Ashley, MWBattery
Jim Kelly, Cultivated Power

Moderator: Jacob Policzer, The Cannabis Conservancy

12:00 – 1:00 PM

Lunch

Cripple Creek Ballroom – 2nd Floor

1:00 PM – 2:15 PM

Keynote

Silverton Room – 2nd Floor

David Bronner, Cosmic Engagement Officer of Dr. Bronner’s

2:30 – 3:45 PM

Don’t Be Trashy: Waste Diversion Solutions

Silverton Room – 2nd Floor

Speakers:

Ren Gobris, Kind Redesigned
Grant Parsons, Alpine Waste
Laurie Johnson, Colorado Association for Recycling
Moderator: Amy Tancig-Andrle, L’Eagle Services

Sustainable Packaging: Creating brand alignment and reducing downstream waste

Crystal Room – 3rd Floor

Speakers:

Chloe Grossman, CRCR
Ronjit Basak-Smith, Sana Packaging
Barbara Diner, Higher Standards Packaging
Moderator: Andrew Livingston, Vicente Sederberg LLC

4:00 – 5:15 PM

General Session: Lighting and energy management

Silverton Room – 2nd Floor

Speakers:

Shelly Peterson, urban-gro
Brian Bennett, Thrive Agritech

Bob Gunn, Seinergy
Moderator: Ean Seeb, Denver Relief Consulting

5:30 – 7:00 PM

Happy Hour Reception

4th Floor Atrium

Join attendees and panelists in the atrium for further discussion and networking, accompanied by live music and hors d’oeuvres.

Wednesday, October 18

8:00 – 8:45 AM

Coffee Hour

2nd Floor

Meet our sponsors.

8:45 – 9:00 AM

Day 2 Welcome

Silverton Room- 2nd Floor

Ashley Kilroy, Executive Director, Dept. of Excise and Licenses, City and County of Denver

9:00 – 10:15 AM

Corporate Social Responsibility

Silverton Room – 2nd Floor

Speakers:

Liz Swanson, Best for Colorado
Elizabeth Bennett, Lewis & Clark College and Colorado State University
Laura Rivero, Yerba Buena
Moderator: Marc Ross, Needle Consulting

10:30 – 11:45 AM

Keep it Clean: Integrated Pest Management and Testing

Silverton Room – 2nd Floor

Speakers:

Seth Wong, TEQ Analytical Labs

Mike Branvold, Agricor Laboratories

John Scott, Colorado Department of Agriculture

Aaron Spindler, L’Eagle Services
Moderator: Meg Collins, Good Chemistry

Let the Sun Shine: Greenhouse design and operations

Crystal Room – 3rd Floor

Speakers:

Paul Golden, Nexus Greenhouse Systems
Nick Earls, Wadsworth Greenhouses
Eric Brandstad, Forever Flowering Greenhouses

Moderator: Nick Hice, Denver Relief Consulting

Optional afternoon tours (must purchase in advance)